Kompresor często bywa określany mianem sprężarki. Z kolei sprężarka nazywana jest kompresorem. Jednak, czy oba te terminy odnoszą się do tego samego rodzaju urządzeń? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w dalszej części niniejszego artykułu.
Wiele osób zastanawia się nad kwestią rozróżniania kompresora a sprężarki. Różnica nie jest bowiem między nimi tak pewna. Wynika to z faktu, iż terminy te często są używane zamiennie, co budzi wiele wątpliwości.
Czy rzeczywiście każda sprężarka jest kompresorem? Oczywiście, że nie. Sprężarka przeznaczona jest do wytwarzania bardzo wysokiego ciśnienia sprężonego gazu lub do wymuszania jego przepływu. Natomiast kompresor to jeden z rodzajów sprężarki – tak samo, jak dmuchawa czy wentylator.
Już wiadomo, jaka jest różnica pomiędzy kompresorem a sprężarką. Teraz czas dowiedzieć się, gdzie wykorzystywane są te urządzenia. Otóż znajdują one zastosowanie w wielu gałęziach gospodarki i techniki.
Sprężarki i kompresory używane są m.in. w gazownictwie do transportu gazów, górnictwie czy hutnictwie żelaza, a także innego rodzaju metali. Stosowane są też do prac domowych, przykładowo takich jak pompowanie opon lub nadmuchiwanych przedmiotów. Mogą być wykorzystywane również w formie zasilania narzędzi pneumatycznych, np. wiertarek, gwoździarek, szlifierek, kluczy udarowych czy pistoletów lakierniczych.
Wyróżnia się następujące rodzaje sprężarek powietrza:
To najpopularniejsze sprzęty na rynku, jeśli chodzi o urządzenia o małej i średniej wydajności. Wykorzystywane są przede wszystkim w branży motoryzacyjnej. Jednak niekoniecznie nadają się do użytku w branży spożywczej, ponieważ powietrze przez nie otrzymywane jest zanieczyszczone – zawiera sporą ilość wody i cechuje się dużym naolejeniem.
Praca sprężarki tłokowej opiera się na działaniu tłoka. Ten element porusza się w cylindrze dzięki korbowodowi i wałowi korbowemu. W zależności od tego, czy wykorzystuje się jedną, czy dwie strony tłoka, urządzenie określane jest jako sprężarka jednostronnego lub dwustronnego działania.
Mogą bez problemu pracować w ciężkich warunkach. Wykorzystywane są w różnych branżach, m.in. farmaceutycznej, spożywczej, maszynowej, drzewnej i elektronicznej. Wyróżniają się wyjątkową wytrzymałością oraz energooszczędnością. Ponadto są ciche, dlatego nie wpływają niekorzystnie na komfort użytkowników. Ich obsługa i instalacja jest bardzo prosta.
Co ciekawe, sprężarki śrubowe w czasie pracy generują sporą ilość ciepła, dlatego użytkownicy często wykorzystują je do dogrzewania pomieszczeń. Działanie sprężarek śrubowych jest oparte na obracających się śrubach. Przestrzeń pomiędzy śrubami zmniejsza się, co powoduje sprężenie powietrza. Wysokość sprężania zależy głównie od stopnia szczelności między śrubami oraz pomiędzy śrubami a obudową.
Warto również wiedzieć, że istnieje jeszcze inny podział sprężarek
Wyróżnia się następujące rodzaje kompresorów:
Decydując się na zakup jednego z tych urządzeń, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na kilka istotnych kwestii, takich jak ciśnienie, marka, pojemność zbiornika, wydajność, poziom hałasu i jakość wykonania.
Wszystkich, którzy są zainteresowani zakupem solidnych sprężarek, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Posiadamy wśród asortymentu wyłącznie wysokiej jakości urządzenia, m.in. cenione urządzenia Atlas Copco. Dostarczamy popularny na rynku model Atlas Copco Automan AC 2 - 90l M, cechujący się długą żywotnością i niezawodnością.
Można u nas znaleźć także sprężarkę tłokową Gudepol SB-OL 200/24 z silnikiem połączony na stałe z agregatem sprężarkowym. Zachęcamy również do sprawdzenia modelu AB 50/3 MC na zbiorniku powietrza 50l napędzanego pasem klinowym.
Wybór jest bardzo szeroki, dlatego jesteśmy przekonani, że każdy znajdzie sprzęt dopasowany do swoich potrzeb. W razie problemu z doborem sprężarki zachęcamy do kontaktu.